Youtube için DNS

0

Yasaklı siteler olarak adlandırdığımız ülkemizden erişim engeli olan siteler arasındaki yerini bir süredir sabitleştiren dünyanın en çok tercih edilen video paylaşım sitesi Youtube için DNS değiştirme yöntemi kullanılarak erişim kolaylıkla sağlayabiliyorsunuz. Youtube erişimi için on bilgisayar kullanıcısından altısı DNS ayarlarını değiştirme yöntemini kullanıyor. yasaklı sitelere giriş için bir çok yöntem içinden en çok DNS sunucusu değiştirme yönteminin kullanılmasının bir çok sebebi var . Bu sebeplerin başında, kolay uygulanabilir olması, tek bir ayar ile bir çok siteye erişim sağlanabilmesi gibi bir çok durum yer alabiliyor. Sizlere daha önceki yazılarımızda da Youtube gibi ülkemizden erişim engeli olan web sayfalarına ulaşabilmek için birçok yöntemden bahsetmiştik. Youtube video paylaşım sitesinin yasaklandığı ilk günlerde kullandığımız DNS sunucularından bazıları maalesef şuan için geçerliliğini kaybetmiş bulunmakta. Sizlere bu yazımızda şuanda aktif olarak Youtube erişiminde çalışan, kullanabileceğiniz güncel DNS sunucularını vereceğiz. Lafı fazla uzatmadan kullanabileceğiniz DNS sunucularını yazalım. (141 . 211 . 125 . 17   –    141 . 211 . 144 . 17 )

Bu DNS sunucuları ile Youtube erişimi mümkün.  Dilerseniz bir de bilmeyenler için kısaca Bilgisayarınızın DNS sunucusunu nasıl değiştirebileceğinizi anlatalım.

Bilgisayarınızın DNS adreslerini değiştirmek için öncelikle ekranınızın sol alt köşesinde bulunan Başlat menüsünden Denetim masasını açın. Daha sonra ‘ Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle’ ye tıklıyoruz. Açılan pencerenin sol tarafından ‘ Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin’ e tıklıyoruz. Bağlı olduğunuz ağ ismi üzerine sağ tuş ile tıklayarak özelliklere giriyoruz. Internet Protokolü sürüm 4 ‘ü işaretleyerek özelliklere tıklıyoruz. Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan yazısının yanını işaretliyoruz ve alttaki kısımlara yukarıda verdiğimiz numaraları yazıyoruz.

Paylaş :

Yazar Hakkında

Leave A Reply