Yasak Sitelere Giriş Güvenli mi?

0

Son haftalarda bir çok ziyaretçimizden aktarmış olduğumuz tekniklerin güvenilirliği konusunda sorular almaya başladık. Özellikle forumlarda ve sosyal medyada karşılaştığımız bu sorular ile ilgili sizlere bir rehber hazırlamak istedik. Yasak sitelere girişin güvenlik unsuruyla ilgili sizleri aydınlatmak istedik. Yöntemlerimizi tek tek bir de güvenlik açısından ele alıyoruz;

DNS Değiştirme Yöntemi; en yaygın kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde yaptığımız temel işlem; otomatik olan DNS ayarlarımızı değiştirerek; internet sağlayıcımızdan bağımsız hareket etmemizi sağlar. Bu yöntem değiştirdiğimiz DNS adresine göre güvenlidir veya değildir diyebiliriz. Eğer doğru ve güvenilir DNS adresleri girersek; güvenliğinden şüphe etmemize gerekecek bir durum kesinlikle yoktur. Biz Google DNS ayarlarını öneriyoruz.

Program ile Yasak Sitelere Giriş Yöntemi;  için genel olarak güvenlidir ya da değildir demek büyük bir yanlış olur çünkü tamamen; kullandığınız program ile ilgilidir bu durum. Güvenli, kötü niyetli olmayan bir program kullanırsanız; tabii ki güvenlidir. Ancak internette yasak sitelere giriş programı olarak sunulan son derece zararlı yazılımlar da mevcuttur. Bu yüzden size önerdiğimiz program olan HotSpot Shield ‘i tavsiye ediyoruz. CNET editörleri dahil; bir çok otoriteden tam puan almış bu program ile güvenle sörf yapabilirsiniz.

Hosts dosyası değiştirme yöntemi de yine kullandığınız hosts dosyası ile ilgili bir durumdur. Dosyaya güvensiz sitelerin IP adresleri yazılırsa bu yöntem de tehlikeli olabilir. Hosts dosyasını değiştirirken de dikkatli olmak ve güvenli mecralardan indirmek gerekir.

Yasak sitelere giriş işlemi için yöntemlerine göre güvenlik yorumlarımız böyle. Sizin sormak istediğiniz bir yöntem ya da detay varsa; yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Paylaş :

Yazar Hakkında

Leave A Reply