Windows 8 DNS Ayarı Değiştirme

0

İnternet üzerinden ulaşmak istediğimiz sitelere her zaman erişemeyebiliyoruz. Bunun sebebi ise bazı neden ve sebeplerden dolayı bu sitelerin erişiminin kısıtlanmış olması durumudur. Ancak internet özgürlüğünün bu şekilde kısıtlanması hiç birimizin kabul etmeyeceği bir durum olduğu gibi aynı zamandan kişinin haber alma ve iletişime geçme özgürlüğünün kısıtlanması demektir ki bu durumda insan haklarını yok saymaktır. İşte bu sebepten interneti daha özgür ve işlevsel kullanabilmek adını bu yasaklara, engellere maruz kalmadan istediğimiz her siteye ulaşabilmek için bilgisayarımız üzerinde yapmamız gereken birkaç ufak işlem var. Bu ufak işlemler sayesinde istediğiniz web sayfasını gönül rahatlığı ile giriş yapıp gezinebilirsiniz.

Daha önceki yazılarımızda çeşitli işletim sistemleri ve bazı Windows işletim sistemi sürümlerinin DNS ayarlarını değiştirerek yasaklı sitelere nasıl giriş yapabileceğinizi anlatmıştık. Bu yazımızda ise Windows 8 işletim sistemine sahip bir bilgisayarda yasaklı sitelere giriş yapabilmek için DNS ayarlarınızı nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağız.

İlk önce ekranınızın sağ alt köşesinde bulunan internet bağlantınızın durumunu gösteren simgenin üzerine gelip farenizin sağ tuşu ile tıklıyoruz ve açılan seçeneklerden Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç ‘ a tıklıyoruz. Bu işlemin ardından karlımıza bir sayfa çıkacak bu sayfanın sol tarafında bulunan yazılardan Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir ‘ e tıklıyoruz. Bağdaştırıcı ayarlarını değiştre tıkladıktan sonra karşımıza yerel ağ bağlantılarımız ve kablosuz ağ bağlantılarımızın bulunduğu sayfa çıkıyor. Bu sayfada hangi tür bağlantıyı kullanıyor isek onun üzerine faremizin sağ tuşu ile bir kere tıklayarak açılan küçük pencerede Özellikler ‘ e tıklıyoruz. Açılan pencerede  Internet Protokol Versiyon 4 ( TCP / IPv4 ) ayarını seçiyoruz ve özelliklere tıklıyoruz. Bu sayfada Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan seçeneğini aktif ederek yeni DNS sunucularımızı girebileceğimiz kısmı aktif hale getiriyoruz. Ardı dan bu satırlara hangi DNS sunucusunu kullanmak istiyorsanız o DNS leri yazarak aktif halegetirebilirsiniz. Örneğin; ilk satıra 8.8.8.8 ikinci satıra da 8.8.4.4 yazıp Tamam’a tıklıyoruz ve işlemimiz bitiyor.

Paylaş :

Yazar Hakkında

Leave A Reply