VPN (Virtual Private Network) Nedir?

0

VPN’in açılımı başlıkta da belirttiğimiz üzere “Virtual Private Network’”ür. Türkçe’ye çevirmek istersek de “Sanal Özel Ağ” kullanımı doğru olur. VPN kavramını iyi anlatabilmek için önce şunu açıklamalıyız ki kullandığımız internet herkesin erişimine açık olan YEREL AĞ ‘dır. VPN teknolojisi ise kabaca; YEREL AĞ’ı kullanarak ÖZEL AĞ’a bağlanmaktır. Şimdi konuyu biraz daha detaylandıralım.

Söz konusu VPN başarılı bir VPN ise bilgisayarınız ve VPN arasında tüm veri iletişimi şifreli olarak gerçekleşir. Yani siz bir veri almak istediğinizde öncelikle orada şifrelenir; daha sonra bilgisayarınıza indiğinde şifre çözülür. Böylelikle arada bir veri hırsızlığı yaşansa dahi bu sizi etkilememiş olur. Tabii VPN için de bazen güvenlik açıkları ve tehditleri oluşmaktadır. Zarar verebilecek kişilerin buraya erişmesini engellemek için PPTP (Noktadan Noktaya Tünel Protokolü) , L2TP (Katman İki Tünel Protokolü), IPSEC (Ağ Katmanı Güvenliği Protokolü) protokolleri kullanılır.

VPN ağlarını kiralayabilme imkanınız vardır. Kiraladığınızda aylık ya da yıllık ödeyeceğiniz düşük ücretlerle güvenli bir veri iletişimi sağlamış olursunuz. Ayrıca VPN size sınırsız, engelsiz bir internet imkanı sunar.

Daha önceki yazılarımızda tanıttığımız HotSpot Shield VPN Programı da tavsiye ettiğimiz en ciddi programdır.

Paylaş :

Yazar Hakkında

Leave A Reply