Unix/Linux SUSE İçin DNS Ayarları

0

Unix/Linux SUSE İçin DNS Ayarlarını değiştirmek biraz zor gibi gözükse de aslında kolay bir işlemdir. Yapacağınız ayarla internette sınırlı kalmayacaksınız. İstediğiniz siteye girerek sörf yapabileceksiniz. DNS değiştirme işlemi bilgisayarınıza zarar verecek bir işlem değildir. Rahatlıkla ve gönül rahatlığıyla bu işlemi yapabilirsiniz. Nasıl yapıldığını aşağıda görebilirsiniz.

   SUSE Linux 10.1 için aşağıdaki yolu izleyiniz:

/etc/sysconfig/network/config dizinini bulunuz. Dizini bulduktan sonra burada yazan MODIFY_RESOLV_CONF_STATIC_DNS kısmını aşağıdaki şekilde değiştiriniz.

MODIFY_RESOLV_CONF_STATIC_DNS yerine ;

MODIFY_RESOLV_CONF_STATIC_DNS=”111.222.333.444 111.222.333.445″ bu şekilde değiştirdikten sonra aşağıda vereceğimiz satırı çalıştırmanız gerekiyor.

Çalıştırılacak satır : “sudo /sbin/rcnetwork restart-all-dhcp-clients”

SUSE Linux 10.0 veya 9.x İçin:

/etc/sysconfig/network/dhcp dizininin içerisinde DHCLIENT_BIN satırını bulun ve bunun aşağıdaki şekilde değiştirin.

DHCLIENT_BIN kısmını  DHCLIENT_BIN=”dhclient” olarak değiştireceksiniz.

/etc/dhclient.conf  dizinini ise yukarıdaki şekilde düzenleyerek aşağıda verilen satırı çalıştırınız. Son bir işlem aşamamız kalıyor. Son olarak da aşağıda verilen kodu çalıştırarak DNS ayarlarını düzenlemiş oluyorsunuz.

Çalıştırılacak satır: “sudo /sbin/rcnetwork restart-all-dhcp-clients”

              Yukarıda verilen  111.222.333.444 111.222.333.445 DNS ayarları örnek olsun diye yazılmış rast gele rakamlardır. Siz bu rakamlar yerine güncel DNS numaralarını buraya girebilirsiniz. Güncel ve kaliteli DNS adreslerin kullanmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Çünkü DNS aynı zamanda internet hızını da büyük ölçüde etkilemektedir. Ayrıca bazı DNS ayarlarıyla da bütün sitelere giremeyebilirsiniz. Güncel DNS listemize bakarak buradan en iyi DNS ayarları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Paylaş :

Yazar Hakkında

Leave A Reply