MEB’in Yasaklamadığı Oyunlar

0

İnternet her ne kadar hayatı kolaylaştıran faktörler arasında yer alsa da kötü ve olumsuz yanları da epey fazladır. Özellikle çocuklar için internet ciddi zararlara mahal verebilir. Oyunların içinde şiddet barınıyorsa bu oyunlar çocukların gelişiminde ciddi farklılıklar yaratabiliyor. Ateşli silahlar, zombiler, canavarlar gibi işlevleri olan oyunları oynayan çocuklar hayal güçlerinde bunları farklı olarak algılıyorlar. Bu durumda ise çocuk gelişiminde olumsuz etkileniyor. Milli Eğitim Bakanlığı sürekli bu oyunlar ile ilgili inceleme yapıyor ve uygun bulmadığı oyunları yasaklıyor. Böyle durumlarda ise bu oyunları bünyesinde bulunduran sitelere erişim kapanıyor.

MEB’in Yasakladığı Oyunlar

Özellikle şiddet içerikli oyunlar MEB’in yasakladığı siteler arasında bulunuyor. Eğitsel oyunlar ise çocuklara bilgi ve eğitici bilgi verdiği için MEB bu oyunları yasaklamıyor.  MEB’in yasaklamadığı oyunlar arasında çok popüler olan Ateş ve Su oyunu başı çekiyor. Bu oyun milyonlarca kişi tarafından oynanıyor. Mario, Ralli, Dart Atma ve Zeka Oyunları çocuklar için hem eğlenceli hem öğretici olduğu için çocuklara zararı olmuyor. Gençler yasaklanan oyunlara ulaşım için farklı yollara başvuruyorlar. Örneğin DNS değiştirme ile bu oyunlar oynanabiliyor.

MEB’in yasaklamadığı oyunlar Google gibi arama motorlarına yazılarak oynanabilir. Bir oyunun yasaklanması için oyunun içeriğinde şiddet unsurları, ateşli silahlar, kavga, kan vahşet gibi işlevler bulunmalıdır. MEB bu yasaklanmayı çocukların zihinsel ve kişisel gelişimi adına yapar. En ünlü oyunlar arasında olan Mine Craft milyonlarca kişi tarafından oynanmaktadır. Bu oyunun bazı bölümlerinin de Türkiye’de ki platformdan kaldırılacağı ve yasaklanacağı da konuşulmaktadır. MEB’in yasaklamadığı oyunlar bahsettiğimiz üzere eğitsel içerikli oyunlardan oluşur. Bu oyunları internet üzerinde yer alan oyun oynama sitelerinde bulabilirsiniz.

İnternette çocukların erişimini kontrol altına almak için bir çok kısıtlama ve çocuk kilidi bulunur. Bu oyunlara ulaşımlarını engellemek için servis sağlayıcıların sunduğu bu güvenlik önlemlerinden yararlanabilirsiniz. MEB’in yasaklamadığı oyunların listesini görmek için arama motorlarını kullanabilir ve oyunda şiddet içeriği olmadığına emin olabilirsiniz. Bu sayede gönül rahatlığıyla çocuğunuzun bu oyunları oynamasına izin verebilirsiniz.  Zihinsel gelişimleri için internet kullanımlarında çocuklarınıza göz kulak olmalısınız.

Paylaş :

Yazar Hakkında

Leave A Reply