DNS Önbelleği Temizleme

0

Normalde DNS adresleri otomatik olarak işletim sistemimizde bulunur. Ancak yasaklanan sitelere girmek istediğimizde, interneti daha hızlı kullanabilmek için vb. durumlardan dolayı DNS adreslerini manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Sabit İP adresleri olan web servislerinin kendilerine ait DNS’leri vardır ve tüm web adreslerinin DNS sunucuları farklıdır. Siz internete bağlandığınız zaman, işletim sisteminiz servis sağlayıcısından alığı DNS adreslerini hafızasında tutar. Fakat bazı durumlarda bu DNS adresleri geçerliliğini kaybeder yada DNS adresleri değişmiş olabilir. Kısacası erişim dediğimiz şey de bu DNS adreslerine bağlı olduğu için erişimi yasaklanan sitelerin uyguladığı prensip budur. DNS adresleri değiştirilmiştir.

Web sitelerine erişimde yaşanan bu problemleri gidermek için DNS Önbelleği Temizleme işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Bu uygulama ile bilgisayarınızın DNS hafızası temizlenecek ve yeni bir IP adresi alacaksınız.

DNS Önbelleği Temizleme için;
Başlat > Çalıştır  menüsünü tıkladıktan sonra ekrandaki kutucuğa “cmd” yazıyoruz. Ardından “msdos” komut ekranına gelecek. Bu komutu gördüğümüzde sırasıyla aşağıdaki komutları yazıyoruz.

Ardından sırasıyla aşağıdaki komutları yazıp enter tuşuna basın.

ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit

Paylaş :

Yazar Hakkında

Leave A Reply