Dns Değiştirme

0

Günlük hayatımızda sıklıkla duyduğumuz Dns’in ne demek olduğunu, Dns’in nasıl değiştiğini ve dns değiştirmenin ne işe yaradığını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Dns Nedir?

İlk olarak kısaca DNS ne demek onu öğrenelim. DNS (Domain Name System) tarayıcınızın adres çubuğuna yazdığınız site ismini, girmek istediğiniz sitenin gerçekte bulunduğu IP adresine çeviren ve internette gezinmemizi oldukça kolaylaştıran çok yararlı bir sistemdir. Mesela hiç kimse şu anda Google’ın bulunduğu adres olan 74.125.224.83 adresini tarayıcısına yazmaz. Onun yerine www.google.com yazar ve DNS sunucusu, bu adresi IP adresine yönlendirir.

Dns numaralardan oluşur ve bu numaralar sayesinde, bağlanacağımız kanalı belirleriz.

Dns Değiştirmek Ne İşe Yarar?

Servis sağlayıcılarımızın atadığı dns numaralarında bazen sorun çıkabiliyor. Bu gibi durumlarda, farklı dns adreslerini kullanarak sorunsuz bir şekilde internete bağlanabiliyoruz. Bunun haricinde, bazı sitelerin ülkemizde yasak olduğunu biliyorsunuz. Milyonlarca yasaklı web sitesi bulunmaktadır. Bu web sitelerine erişim sağlamak için yine dns değiştirme işlemleri yaparız. Girdiğimiz dns numaraları ile yasaklanan sitelere erişme imkanımız olur.

Dns Değiştirme işlemleri telefonlarda, bilgisayarlarda yada tabletlerde de yapılabilir. Fakat genel olarak hepsinin dns değiştirme işlemi aynıdır. Wifi bağlantısı kullanarak, ağ ayarlarına girmeniz yeterli olacaktır. Daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki yazılarımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirler.

Windows 7 dns değiştirme

Windows 8 dns değiştirme

Apple dns değiştirme

Samsung dns değiştirme

Paylaş :

Yazar Hakkında

Leave A Reply